خرید فاکتور رسمی -فاکتور صوری

خرید فاکتور رسمی -فاکتور صوری

فاکتور صوری چیست:

فاکتور صوری در قالب یک فاکتور رسمی است یعنی از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با فاکتور رسمی ندارد و تمام الزاماتی که در صدور فاکتور رسمی باید رعایت گردد را نیز دارا می باشد در واقع میتوان گفت که فاکتور صوری یک تفاوت اصلی با فاکتور رسمی واقعی دارد این است که هیچ گونه معامله ای صورت نگرفته است و در واقع معامله صوری می باشد.

 

چه کسانی از فاکتور صوری استفاده میکنند:

از لحاظ حقوقی موارد متعددی بابت انجام این امر وجود دارد اما در حیته مالی و حسابداری اکثر اوقات جهت مالیات بر ارزش افزوده و همچنین مالیات بر درآمد سالانه استفاده میگردد ، اشخاص حقیقی و حقوقی با صدور فاکتور رسمی فروش کالا از خریدار خود 9% مبلغ ارزش افزوده دریافت می کنند و این 9% که 3%  آن عوارض شهرداری و 6% ارزش افزوده است باید به حساب سازمان خود از سمت دریافت کننده وجه 9% که فروشنده می باشد واریز گردد اما اگر همان شخصیت حقوقی و حقیقی هنگام خرید همان کالای فروحته شده خود ارزش افزوده پرداخت کند آن وقت ما به تفاوت پرداخت ارزش افزوده و دریافت ارزش افزوده را شناسایی و به حساب سازمان مربوطه واریز میکند.

برای تفهیم بیشتر یک مثال می زنیم:

شرکت حساب مال فاکتور رسمی به مبلغ  2،180،000 ریال صادر میکند که ارزش خالص کالا 2.000.000 ریال و 180.000 ریال ارزش افزوده (9%)  دربافتی می باشد :

در این صورت شرکت حساب مال باید مبلغ 9% را که 180.000 ریال است به حساب سازمان واریز کند

اما اگر شرکت حساب مال همین کالای فروش رفته را به صورت رسمی به مبلغ 1.090.000 ریال که 1.000.000 ارزش خالص کالا و 90.000 ریال خریداری کرده باشد،  90.000 ریال ارزش افزوده پرداخت کرده است:

در این صورت شرکت حساب مال 90.000 ریال ارزش افزوده پرداختی را از مبلغ 180.000 ریال ارزش افزوده دریافتی  کسر میکند و مابه تفاوت آن که مبلغ 90.000 ریال است را پرداخت میکند.

پس با این مثال روشن شد که چرا بعضا به دنبال خرید فاکتور صوری می باشند.

اما یادتان باشد اکثر شرکت هایی که فاکتور صوری صادر میکنند کاغذی می باشند یعنی حتی خود آنها در خیلی از موارد گزارشات را ناقص رد میکنند و اگر هم کامل اظهار نمایند باز هم مالیات متعلقه را پرداخت نمی‌کنند.زیرا در صورت پرداخت مالیات قانونی خود شرکت صادر کننده فاکتور صوری زیان میکند، پس هیچ گاه به این نوع شرکت های کاغذی اعتماد نکنید.

چه نوع شرکتی می‌تواند فاکتور صوری صادر نماید:

اینچنین شرکتهای که دارای شرایط خاص باشند انگشت شماراند اما در واقع وجود دارند و در این زمینه موارد فعالیت هم میکنند، اما اگر تمایل به صدور فاکتور رسمی را داشته باشند که هم غیر قانونی و هم بر خلاف شرع و عرف می باشد  می‌توانند به صدور فاکتور اقدام نمایند، تاکید می‌کنم که این نوع شرکت ها شرایط خاص خود را دارند ، ولی پیشنهاد ما به شما این است که امور مالیاتی خود را به صورت قانونی پیش ببرید تا متحمل زیان نشوید.

جهت مشاور در زمینه امور مالیاتی و خدمات حسابداری تماس میتوانید تماس حاصل نمایید.

مهمترین موضوع در صدور فاکتور صوری چیست:

همانطور که مستحضر هستید سه شرط اساسی جهت انجام اینکار وجود دارد که به شرح آن خواهیم پرداخت:

۱-معاملات فصلی

۲-مالیات بر ارزش افزوده

۳-مالیات بر درآمد 

قطعا دو طرف معامله یعنی خریدار و فروشنده باید در گزارشات فصلی خود طبق ماده ۱۶۹ به اظهار معاملات خود بپردازند و در صورتی که یکی از طرفین سهوی یا عمدا گزارشات کامل ارائه ندهد طرف دیگر معامله هم متحمل زیان خواهد شد.

شرط دوم اظهارنامه ارزش افزوده می باشد که باید برابر میزان مبالغ موجود در گزارشات فصلی باشد و مرحله بعد همین شرط اساسی تسویه ارزش افزوده می باشد که فروشنده موظف به پرداخت مابه‌تفاوت مبلغ ارزش افزوده می باشند، که در غیر این صورت گواهی ارزش افزوده تمدید نمی‌شود و آن شرکت در بلک لیست قرارخواهد گرفت.

شرط سوم اظهارنامه مالیات بر درآمد است که باید تمامی گزارشات رسمی خود من جمله ، عوارض  شهرداری ۳ درصد و ارزش افزوده ۶ درصد و هزینه و ... اظهار و در دفاتر ثبت گردد که در غیر این صورت موجب رد دفاتر و علی الراس شدن شرکت می‌شود و بعد از مالیات و جرائم مربوطه در بلک لیست قرار خواهد گرفت.

جهت مشاوره:

مالیات

ارزش افزوده

معاملات فصلی

فاکتور خرید و فروش

امور بیمه لی

امور قرارداد پرسنلی

مفاصا حساب بیمه

ضمانت نامه بانکی

در منو تماس با ما میتوانید مشاوره دریافت نمایید.