تفاوت فاکتور رسمی و غیر رسمی

تفاوت فاکتور رسمی و غیر رسمی

 

money-mouth  فاکتور رسمی و غیر رسمی

تمام کسانی که در زمینه خرید و فروش و ارائه خدمات فعالیت دارند فاکتور رسمی و غیر رسمی برایشان نامی آشناست و به خوبی میدانیم که فاکتور نوعی سند است که مشخص میکند بین طرفین معامله ای صورت گرفته و هم به عنوان صورت حساب ارزش کالا و خدمات را تعیین و یک طرف از معامله را الزام به پرداخت میکند اما دانستن یکسری از نکات در صدور و دریافت فاکتور یا همان صورت حساب الزامی است که در این مقاله میخواهیم به  این نکات بپردازیم.

 

 

تاریخچه فاکتور:

از زمانی که معاملات بین افراد شکل گرفت فاکتور خرید و فروش یا همان صورت حساب در اشکال مختلف نیز به وجود آمد، اما با گذر زمان شکل و ماهیت فاکتور ها تغییر کرد و به دلیل اتفاقتی که در معاملات به وجود می آمد قوانین بر آن وضع گردید که موجب شد طرف خریدار یا فروشنده از ضرر و زیان در امان بماند، زیرا یکسری از اتفاقات غیر قابل پیش بینی است بر فرض مثال:فوت - کلاه برداری - معیوب بودن یا مرجوع کردن و .... ، به همین دلایل فاکتور یا صورت حساب اولین سند معتبر اثبات معاملات صورت گرفته و تعیین ارزش مورد معامله می باشد.

 

 

 

 

فاکتور چه ویژگی هایی دارد:

شکل ظاهری فاکتور ها سلیقه ای و متفاوت است اما مواردی که به عنوان اطلاعاتی برای شناسایی خریدار یا فروشنده و مورد معامله و مقدار و ارزش جزء و کل الزامی است و حتما باید در فاکتور فروش یا خرید یا همان صورتحساب قید گردد.

اطلاعاتی که حتما باید در فاکتور فروش یا خرید درج شود:تاریخ - شماره فاکتور- نام حقیقی یا حقوقی فروشنده و خریدار - مشخصات کالا یا خدمات - تعداد یا مقدار - مبلغ جزء-مبلغ کل - شناسه ملی یا کد اقتصادی شخصیت حقوقی - کد ملی شخص حقیقی - مهر و مضا- کد پستی 

 

 

 

انواع فاکتور :

فاکتور رسمی 

فاکتور غیر رسمی

فاکتور رسمی چیست:
فاکتور رسمی فاکتوری است که مطابق قوانین وزارت امور اقتصاد و دارایی تنظیم شده و مورد تایید این اداره دارایی باشد. فاکتور رسمی یا باید به صورت چاپی و دو برگی باشد یا اینکه به صورت تایپی و نرم افزاری باشد که نرم افزاری بودن فاکتور در صورتی قابل قبول است که اولا خود نرم افزار مورد تایید سازمان باشد و بعد اینکه نرم افزار را با نمونه فاکتور را با مراجعه به سازمان سریال نرم افزار و نام نرم افزار و همچنین نمونه فاکتور خرید و فروش نرم افزار را ثبت نموده و تاییده گرفته شود و بعد میتوان به عنوان فاکتور رسمی از آن استفاده کرد به این نوع فاکتور فاکتور رسمی گفته میشود.

یک اشتباه رایجی که در بین فروشندگان و خریداران رایج است: معلامات در حجم کلان و مبالغ بالا قابل استفاده است.

 

 

در چه معاملاتی از فاکتور رسمی استفاده میشود:

اوالا باید بگویم که حجم معاملات از نظر تعداد یا مفدار یا مبلغ هیچ تاثیری در صدور فاکتور رسمی ندارد اما:

فاکتور رسمی چون مستقیم با ارزش افزوده در ارتباط است و در واقع بهتر است بگویم که تنها با صدور فاکتور رسمی میتوان از خریدار ارزش افزوده دریافت نمود پس اولین شرط صدور فاکتور رسمی این است که فروشنده در نظام امور مالیاتی ثبت نام کرده و دارنده گواهی ارزش افزوده باشند، پس یادتان باشد که مبلغ مهم نیست 

مطابق ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده وزارت امور اقتصادی و دارایی، صدور فاکتور رسمی را برای کلیه واحدهای تجاری عضو نظام وظیفه الزامی و ضروری کرده است.


فاکتور رسمی
فاکتور رسمی

شکل ظاهری فاکتور رسمی باید چگونه باشد:

تقریبا میتوان گفت که قالب و شکل ظاهری مورد تایید مشابه است اما مهمترین چیزی که در فاکتور مورد توجه است مواردی است که باید در فاکتور درج گردد:

نام کامل، شماره ملی، کدپستی، آدرس کامل و شماره تلفن شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان فروشنده در آن ثبت شده باشد.
نام کامل، شماره ملی، کد پستی، آدرس کامل و شماره تلفن، شماره اقتصادی و شماره ثبت خریدار در آن درج شده باشد.
چاپ شماره سریال بر روی فاکتور، شماره سریالی که بر روی فاکتورهای رسمی درج می شود با چاپ ماخی یا افست و به رنگ قرمز و برجسته است. دقت داشته باشید که این شماره با «0001» شروع می شود .
جزیئات معامله انجام شده به طور کامل
مشخصات کامل کالا یا خدماتی که عرضه شده شامل کد کالا یا خدمات، توضیح کالا یا خدماتف تعداد و مقدار کالا وخدمات ارائه شده، مبلغ کل، مقدار تخفیف، میزان مالیات، عوارض وکسری ها ودر نهایت جمع مبلغ باید در آن درج شود. دقت کنید تخفیف باید قبل از محاسبه مالیات و ارزش افزوده در فاکتور اعمال شود.
شرایط مازاد فروش و نحوه انجام معامله بدون خط خوردگی باید باشد.
مهر وامضای خریدار و فروشنده که نشان دهنده تایید اعتبار و صحت اطلاعات درج شده بر روی فاکتور است.
مشاوره مالیات

 

 

فاکتور رسمی چگونه صادر می شود:
صدور فاکتور رسمی
صدور فاکتور رسمی

فاکتور رسمی برای چه کالاها و خدماتی صادر میگردد:

هیچ گونه کالا یا خدماتی وجود ندارد که مشمول عدم صدور فاکتور رسمی نباشد یعنی هر گونه کالا یا خدمات را میتوان در فاکتور رسمی درج کرد و برای آن ارزش یا قیمتی در نظر گرفت

 

فاکتور رسمی چه مزیتی نسبت به فاکتور غیر رسمی دارد:

از آنجا که فاکتور رسمی سند و مدرک معتبری برای معامله انجام شده است، در صورت بر هم خوردن یا به وجود آمدن اختلاف میان خریدار یا فروشنده، یا استفاده از فاکتور رسمی می توانند حق وحقوق قانونی خود پیگیری نمایند.

تا زمانی که واحد اقتصادی فاکتور رسمی نداشته باشد، نمی­تواند از هیچ کدام از حق و حقوق خود در معامله انجام شده پیگیری و دفاع کند. بدون داشتن فاکتور رسمی نیز نمی­توانید ادعایی مبنی بر پرداخت یا دریافت مبلغ کالا وخدمات انجام شده ارائه دهید.


فاکتور غیر رسمی
فاکتور غیر رسمی : 

اگر الزامات فاکتور رسمی را برداریم از آن می توانیم به عنوان فاکتور غیر رسمی نام ببریم.

 

 

فاکتور رسمی صوری چیست:

فاکتور رسمی با فاکتور رسمی صوری از حیث ظاهر مشابه اند اما با این تفاوت که صادر کننده فاکتور رسمی صوری یا گواهی ارزش افزوده ندارد یا اینکه در صورت داشتن گواهی ارزش افزوده صادر کننده فاکتور یا همان فروشنده در صورت معاملات فصلی خود که در 4 دوره تنظیم و ارسال میگردد و در اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره ای که آن هم در 4 دوره اظهار می شود، فاکتور صادر شده را  ثبت نمیکند( جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کامل فاکتور های رسمی صوری مراجعه نمایید)

فروش فاکتور رسمی 

ممنوعیت فروش فاکتور رسمی صوری

صورتحساب های صوری

خرید فاکتور رسمی

جهت مشاوره درباره فاکتور های رسمی صوری و خرید و فروش آن که چه نوع فاکتور های ارزش خرید دارد با شماره موبایل 09127656675 تماس حاصل نمایید.

اقدامات پس از صدور فاکتور رسمی:

هر مجموعه اقتصادی در صورت صدور یا دریافت صورتحساب یا فاکتور رسمی باید اقدامات مالیاتی و گزارشاتی های لازم را انجام دهد که شامل معاملات فصلی و ارزش افزوده می باشد و ترجیحا انجام این امور را به متخصصین بسپارید که صحت و درستی انجام این موارد بسیار حساس و مهم است که در غیر اسن صورت متحمل جرائم سنگین مالیاتی خواهید شد.

جهت مشاوره تماس بگیرید.

مشاوره مالیاتی و حسابداری حضوری

مشاوره مالیاتی و حسابداری غیر حضوری

مشاوره مالیاتی و حسابداری تلفنی

پس در این مقاله با انواع فاکتور های رسمی و غیر رسمی و فاکتور های رسمی صوری و همچنین با پیامد ها و قوانین آن آشنا شدیم.

حسابداری

حسابداران خبره

مالیات

مشاوره

حسابداری کاربردی

دفاعیات بیمه

دفاعیات مالیاتی

اظهارنامه ارزش افزوده

معاملات فصلی